Azrina divit baklava

Recept iz moje carolije… Sigurna sam da ce vam se dopasti izgled, ali i fini ukus ove poslastice. Divit baklava je pravi specijalitet!

Priprema   

Maslac lagano topiti u ulju, ali da ne kuha. Vodu i šećer staviti da kuha pa kuhati dok ne postane gušći sirup. Ubaciti na kraju limun i vaniln šećer.

Divit baklava se slaže i filuje na sljedeći način: po list jufke mazati maslacem i posuti do pola s mljevenim orasima. Potom motati od početka na neki tanki štapić ili deblju pletecu iglu. Smotuljak s obje stane gurati lagano prema sredini pa pažljivo svući u tepsiju.Tako raditi dok sav materijal ne potrošite.

Baklava se peče u zagrijanoj rerni 180°C. Kad je poprimila zlatkastu boju, smanjiti temperaturu na 120°C i peći 45 minuta. Na kraju pojačati temperaturu da se baklava zagrije pa zaliti hladnom agdom i ostaviti da se ohladi.

Sastojci

  • 500 g gotovih kora
  • 400 g oraha
  • 140 g maslaca
  • 100 ml ulja

Agda

  • 700 g šećera
  • 800 ml vode
  • 1 limun
  • 2 vanilin šećera

Autor: Azra Mehmedinović                                 

Share Button
loading...

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

*

error: Content is protected !!