Mešana salata za večeru je pravi obrok u pravo vreme. Bićete siti i osveženi.
Priprema
Iseckati artičoku, masline, salamu i parmezan pa preliti sa mešavinom soka od limuna, kumina, biber, soli i ulja. Lagano promešati i servirati u zdeli za salatu.
Sastojci
- 1 artičoka
- 1/2 male glavice zelene salate
- 3 crne masline
- 100 g salame
- 100 g parmezana
- 1 limun
- kumin
- biber
- so
- ulje
Artičoka (Cynara cardunculus L)
Smatra se da je prapostojbina artičoke južna Evropa, Mediteran i Kanarska ostrva. Pronađena je još na slikama starih Egipćana u grobnicama njihovih faraona. Prvi pisani opis ove biljke napravio je Aristotelov učenik Teofrastus 371. godine pre Hrista. Artičoku su uzgajali još i stari Grci od kojih su Rimljani preuzeli tradiciju proizvodnje ove namirnice.Na Siciliji je uzgajan pod imenom kaktos. Postoje dokazi da se artičoka uzgajala u području Napulja u IX veku, a po legendi, u Francusku ju je uvela u dvorski jelovnik kraljica Katarina de Mediči.
Dana s se uzgaja i na jugu Afrike, u Australiji, Novom Zealandu, SAD Srednjoj i Južnoj Americi itd.
*
Od davnina je bila izuzetno cenjena hrana, skupocen specijalitet za bogate. Ova biljka može da naraste do 2 m. Na vrhu se formiraju bodljikave, cvetne glavice promera 10 cm, koje se beru pre cvatnje u kulinarske svrhe. U kulinarstvu se koristi cvet.
Lekovitost artičoke
Do početka XX veka smatralo se da je artičoka jak afrodizijak. Gorki, specifični sastojci lišća i korena artičoke imaju posebnu aromu i sadrže delotvorne sastojke, koji podstiču brži protok žuči. Artičoka pokreće oslobađanje žuči iz žučne kesice i na taj način pozitivno deluje na poremećaje varenja, smanjuje mučninu, nadutost i stomačne bolove. Osim toga, utiče na smanjenje ukupnog holesterola i LDL holesterola . Prema nekim istraživanjima artičoka bi mogla imati i zaštitno dejstvo na ćelije jetre.
Neke naučno potvrđene koristi artičoke: ima diuretičke sposobnosti, snažan je antioksidant, štiti jetru od toksina i infekcija, deluje zaštitno na stanice jetre, stimuliše regeneraciju jetre.
U terapijske svrhe koriste se listovi, koji se beru u prvoj godini posle cvetanja.