Priprema
Lignje treba očistiti od glave i utrobe. Ne zaboravite dugačko pero. Kada su očišćene treba ih oprati i odvojiti pipke. Ostavite lignje da se dobro ocede. Ukoliko vam čišćenje lignji ne ide od ruke ili nemate toliko vremena, probajte da nađete i kupite već očišćene.
Pipke iseckajte sitno i dodajte im prezle, masninovo ulje, peršun, beli luk, biber i so. Ovako napravljenu masu izmešajte dobro i sa tim punite lignje. Kad su lignje napunjene, zašijte ih koncem ili zatvorite otvore čačkalicama. Tako pripremljene lignje složite u vatrostalnu posudu i prelijte sa malo maslinovog ulja.
Peći u rerni, u poklopljenoj vatrostalnoj posudi , oko sat vremena. Ovako punjene lignje mogu da se peku i na roštilju i tada su još ukusnije.
Posluženje
Lignje poslužite sa salatom sa začinskim biljem ili krompir salatom. Uz lignje ide čašica rashlađenog belog vina.
Sastojci
- 1 kg lignji
- 8 velikih kašika prezli
- 8 velikih kašika ekstra devičanskog maslinovog ulja
- 5 čena sitno seckanog belog luka
- 1 veza sitno seckanog peršuna
- biber
- so
Lignja (Loligo vulgaris)
Lignja spada u red glavonožaca. Evropska lignja živi u Sredozemnom moru i istočnim delovima Atlanskog okeana. Najčešće se nalazi na dubini od oko 50 pa i više metara. Može da naraste i do 30 pa i 40 centimetara dužine. Hrani se planktonima i drugim malim životinjicama, a kad je velika može jesti i ribu i rakove. Lignja je često i plen i to delfinu i nekim većim ribama. Postoji više bliskih srodnika Evropske lignje. Jedna od njih je i divovska lignja.