Vegetarijanska kuhinja obilno koristi leblebiju u pripremi raznih jela, ali i kuhinje severne Afrike, Bliskog Istoka, Turske, Indije i mediteranskih zemalja.Priprema
Pomešati sitno iseckani crni i beli luk i đumbir i propržiti na malo ulja oko 10 minuta. Zatim dodati kari i nastaviti pržiti oko 2 minuta, potom i iseckani paradajz i dinstati oko 5 minuta i leblebiju pa nastaviti dinstanje još 5 minuta. Na kraju dodati iseckan spanać i kratko prodinstati.
Posluženje
Spanać sa leblebijom poslužite uz kuvani pirinač, seckano lišće korijandara i čapati.
Sastojci
- 250 g leblebije
- 300 g spanaća
- 1 glavica crnog luka
- 3 česna belog luka
- 1 kašika mlevenog đumbira
- 1 kašika karia
- 1 paradjz
- 7 listova korijandera
- maslinovo ulje
Leblebija (Cicer arietinum L)
Pradomovina leblebije nije sa sigurnošću utvrđena. Danas se smatra da je poreklom iz zapadne Azije i da su ga u Evropu preneli Turci. Poznavali su ga i stari Rimljani.
Leblebija je rasprostranjena na svim kontinentima. Najviše se uzgaja u Indiji, Pakistan, Kini, Afganistanu, Iranu, Siriji. U Španjolskoj je, također, leblebija veoma cenjena namirnica.
Leblebija je mahunarka. Njeno seme je slično semenu soje ili sušenom zrnu graška. Koristi se u pripremi variva ili kao dodatak ostalom povrću za pripremanje vrlo ukusnih jela.
Nutritivna i lekovita svojstva leblebije
Leblebija je bogata energijom – u samo 100 g ima 364 kcal / 1522 kJ energije.
Sadrži niz korisnih jedinjenja kao: proteine, masti, ugljikohidrate, djetetska vlakna, vitamine (tiamin, pantotenska kiselina, folna kiselina, riboflavin i niacin) i minerala (mangan, fosfor , gvožđe, magnezijum, cinka, selen i kalcijum.
Konzimiranjem leblebije poboljšava se rad slezene. Leblebija deluje diuretički, povoljno deluje na nervni sistem, održava čvrstoću i zdravlje kostiju, normalan nivo krvnog pritiska i podstiče optimalni rad štitne žlezde.