Полнети картофи

Пълнени картофи са основното ястие, богата на витамини и минерали. Изглежда добре, миризми, вкусове и перфектно.

Пълнени картофиПодготовка 

 1. Се варат компирите, но не до крај, се длабат со лажица и се редат во земјена тава
 2. Се сецка пилешкиот стек на коцки, се става во тавче да се запржи, потоа му се додава празот и морковот, сецкани на поситно и се пржи уште малку.
 3. Се полнат компирите со смесата, остатокот се става помеѓу компирите, се залева со водата во која се вареа компирите, на која и додавате две коцки за супа.
 4. Се сецка една сува пиперка и целерот или магдоносот, се ставаат вр компирите и тавата се става во рерна да се запече.

Съставки

 • 7-8 средни компири
 • 1 парче пилешки стек (или остатоци од печено пиле)
 • 2 страка праз
 • 1 сува пиперка
 • 1 морков (помал)
 • 2 коцки за супа
 • 2-3 гранчиња целер или магдонос
 • црн пипер
 • coл

Aвтор: Tатјана Докузова

Share Button
loading...

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

*

error: Content is protected !!