U kuhinji hotela Zaher u Beču godišnje se ispeče preko 300.000 ovih sjajnih torti. Zaher torta se pakuje i prodaje u elegantnim drvenim kutijama i stiže na sve strane sveta. U samom hotelu se dnevno pripremi i proda i do 2000 Zaher torti.Priprema
Penasto umutiti maslac i žumanca pa dodati šećer i mutiti dok masa ne postane svetlo žuta. Zatim dodadti otopljenu čokoladu. Pomešanom brašnu sa praškom za pecivo dodavati u čokoladnu masu kroz sito naizmenično sa mlekom. Neprestano mutiti da se dobije glatko testo . Ovoj masi dodati čvrst sneg od belanaca.
Testo peči u dobro zagrejanoj rerni u kalupu (prethodno dobro namazanom maslacem i posutim mekanim brašnom) na 180° C oko 45 minuta.
Ispečenu tortu ostaviti da se dobro ohladi pa je preseći na tri dela. Prvu polovinu torte filovati s marmeladom od kajsija. Drugu polovinu torte staviti na filovanu prvu polovinu i nju premazati s marmeladom od kajsija. Treću koru staviti odozgo i ponoviti premazivanje.
Za glazuru na pari istopiti čokoladu i maslac. Zatim se Zaher torta pažljivo glazurom premaže kako bi bila potpuno glatka.
Sastojci
- 200 g maslaca
- 6 žumanaca
- 6 belanaca
- 300 g šećera
- 200 g čokolade za kuvanje
- 1/4 l punomasnog mleka
- 300 g oštrog brašna
- 1 kesica praška za pecivo
- 150 g marmelade od kajsija
Glazura
- 250 g čokolade za kuvanje
- 150 g maslaca
Zaher torta
Austrijski vojvoda Meternih je priredio večeru za plemiće 1832. godine. Želeo je da zadivi goste izvanrednom poslasticom pa je naredio dvorskom poslastičaru da napravi najbolji desert, uz poznate reči: „Koji me neće postideti večeras!“
Dvorski poslastičar je bio odsutan toga dana pa je odgovornost za posebni desert pala je na leđa 16-godišnjeg šegrta Franca Zahera (Sacher). Mladi Zaher je napravio tortu, koja je oduševila vojvodu i goste. Nastala je Zaher (Sacher) torta, koja je mladom Zaheru osigurala mesto u istoriji Beča i Austrije.
Njegov sin Eduard je 1876. godine otvorio je hotel Zaher (Sacher) u blizini Opere u Beču. Sve do 1965. godine hotel Zaher se sudio s bečkom poslastičarnicom Demel, jer su u prodavali tortu pod nazivom „Original Sachertorte“. Ova poslastičarnica i danas prodajeovu tortu, ali pod nazivom „Demel’s Sachertorte“, a od originalne torte Franca Zahera i hotela Zaher razlikuje se u tome što marmelada od kajsija nije na sredini torte, nego na vrhu ispod čokoladne glazure.
vrlo je dobra, i sama je cesto pravim, nije zahtevna, a jedino sto dodam je slag krem kao puslice za ukras na cokoladnu glazuru. nije po pravom receptu, ali moze i ovako, to je samo ukras…..
Da, postoje brojne mogućnosti ukrašavanja.
Prvi put sam pravila ovu tortu, koristeći ovaj recept i mogu reći da je izvrsna. Inače zaher torta ume da bude suva, međutim ova je fantastična, sočna i meka. Jedan savet onima koji prave, smesa je dosta velika, tako da uzmite slobodno jedan širi kalup(šerpu) jer se u suprotnom neće ispeći u sredini. Oni koji imaju manje kalupe mogu slobodno u dva dela da peku, kao za dve torte. Inače se veoma lako pravi, i početnici će se lako snaći. Adminu hvala na ovom ukusnom i divnom receptu. Jedva čekam da je ponovo pravim. 🙂
Hvala i vama na iskrenom i korisnom komentaru